Dodano:

Zwalczanie chwastów dwuliściennych w zbożach i warzywach

W ubiegłym sezonie w sprzedaży pojawił się nowy herbicyd do zwalczania chwastów dwuliściennych w zbożach ozimych i jarych. Zawarte w nim substancje czynne należą do tzw. syntetycznych auksyn. Ta grupa herbicydów jest od wielu lat rozwijana i unowocześniana przez koncern chemiczny Nufarm.

Zwalczanie chwastów dwuliściennych staje się coraz trudniejsze. Dzieje się tak, ponieważ liczne znane preparaty o innym mechanizmie działania stosowane jednostronnie mogą prowadzić do powstania generacji chwastów odpornych. Herbicydy z grupy syntetycznych auksyn, mimo stosowania przez dziesiątki lat, nadal utrzymują wysoką skuteczność działania. Dzięki temu w ostatnich latach nabierają one szczególnego znaczenia. Nie bez znaczenia jest fakt, że wnoszą cenny wkład w aktywne sterowanie odpornością chwastów. Coraz częściej używane są jako komponent mieszanek herbicydowych. Są też proponowane do zabiegów na polach, gdzie inne substancje, szczególnie z grupy sulfonylomoczników, zaczynają zawodzić, a zwalczanie chwastów dwuliściennych za ich pomocą staje się nieskuteczne.

Skoncentrowana formulacja

Firmie Nufarm udało się wypracować wysoko skoncentrowaną formulację nowej generacji. Zawiera ona niezwykle czyste molekuły chwastobójcze, co prowadzi do jeszcze lepszego ich działania. Preparat Agritox Turbo 750 SL zawiera 2 substancje czynne: MCPA 660 g/1 l  oraz Dicambę 90 g w 1 l środka. Wysoka koncentracja substancji aktywnych pozwala na efektywne zwalczanie chwastów dwuliściennych przy niskich zalecanych dawkach. Wystarczy 1 l/ha w zbożach jarych i 1,25 l/ha w zbożach ozimych.

Zwalczanie chwastów dwuliściennych w kilka godzin

W optymalnych warunkach pierwsze efekty działania preparatu widoczne są już kilka godzin po zabiegu. To kolejna zaleta Agritox Turbo. Preparat zaburza gospodarkę hormonalną chwastów. Z tej racji powinien być stosowany w optymalnych warunkach dla wzrostu chwastów. Jeżeli prognozowane jest ochłodzenie poniżej 10°C, lepiej odczekać na lepsze warunki. W temperaturze powyżej 25°C zabieg najlepiej jest wykonać wieczorem. W niepewną przekropną pogodę bądź w czasie suszy, kiedy liście chwastów pokryte są grubszą warstwą wosku, do zabiegu można dodać odpowiedni adiuwant np. Mediator Max. Taki środek przyśpieszy i polepszy wchłanianie herbicydu przez liście zwalczanych chwastów.

Doświadczenia potwierdzają

Wiele doświadczeń przeprowadzonych w Polsce potwierdza, że najskuteczniejsze zwalczanie chwastów dwuliściennych za pomocą oprysku Agritox Turbo 750 SL powinno odbyć się między fazą krzewienia się zbóż a początkiem fazy strzelania w źdźbło.

Skuteczność w zbożach jarych

Na polach w naszym Centrum Demonstracyjnym w Kopienicy w ubiegłym sezonie można było przekonać się o bardzo dobrym działaniu preparatu w zbożach jarych. Skutecznie zostały zwalczone obecne tam chwasty takie jak: przytulia czepna, komosa biała, krzywoszyj polny, tasznik pospolity czy maruna bezwonna.

Skuteczność w zbożach ozimych

W pszenicy ozimej Agritox Turbo 750 SL okazał się doskonałym preparatem „do poprawek” w sytuacji, gdy na polach był problem z samosiewami rzepaku z systemu „Clearfield”. Zwalczanie chwastów dwuliściennych za pomocą powszechnie używanych do tego celu herbicydów z grupy sulfonylomoczników okazało się tam nieskuteczne.

Zastosowanie także na ostrożeń polny

W wielu doświadczeniach można było zobaczyć, że zwalczanie Agritox Turbo 750 SL dobrze działa nie tylko na chwasty zaliczane do wrażliwych na ten preparat. Okazywał się on również świetnym narzędziem do zwalczania ostrożenia polnego, który był już w fazie wzrostu części generatywnych roślin.

Wszystkie te cechy i zalety preparatu Agritox Turbo 750 SL sprawiają, że herbicyd ten jest interesującym i bardzo przydatnym narzędziem do regulacji zachwaszczenia zarówno w zbożach jarych jak i ozimych.

Grzegorz Wieszołek
F&N Agro Polska, Dział Rozwoju i Rejestracji

Chwasty dwuliścienne w zbożach jarych – jak je zwalczyć?