Adiuwanty

W skład środków ochrony roślin oprócz substancji czynnych wchodzą substancje pomocnicze, które poprawiają właściwości środka na wiele sposobów, w zależności od zakresu działania adiuwantu. Środki pomocnicze można dodawać również na etapie przygotowywania cieczy roboczej przed zabiegiem. Najprostszym przykładem adiuwantu są oleje roślinne bądź mineralne, które dodaje się do środków ochrony roślin w celu zwiększenia średnicy oraz ciężaru kropli przy wykonywaniu zabiegu. Dzięki dodatkowi oleju, krople podczas zabiegu nie są znoszone przez wiatr co umożliwia bardziej precyzyjne rozprowadzenie cieczy roboczej.

Najczęściej wykorzystywane w rolnictwie adiuwanty

Najczęściej wykorzystuje się  środki zwilżające oraz zwiększające przyleganie cieczy użytkowej do rośliny – tak zwane surfakanty. Liście rośliny pokryte są cienką warstwą chroniącą przed utratą wody – kutykulą. Kutykula sprawia również, że napięcie powierzchniowe kropli wody osiadającej na liściu jest duże, przez co na powierzchni liścia tworzą się krople o małej powierzchni styku z rośliną. Dzięki zastosowaniu adiuwantów z grupy surfakantów, substancje czynne są dokładniej rozprowadzone na roślinie (dzięki zmniejszonemu napięciu powierzchniowemu wody), a ich wchłanialność jest większa. Surfakanty bardzo często wykorzystuje się przy zabiegach fungicydowych we wszystkich uprawach.

Oferta adiuwantów Nufarm Polska to nie tylko standardowe środki polepszające właściwości cieczy roboczej, ale również nowoczesne adiuwanty doglebowe do stosowania przy zabiegach herbicydowych, które znacznie zwiększają skuteczność działania środków przeciwko chwastom.

Grounded

Mediator Max

Mediator Max opakowanie 1l

Spodnam DC

Velocity