Środki ochrony roślin

Stosowanie środków ochrony roślin jest niezbędne do efektywnej i wydajnej produkcji roślinnej. Uprawy zbóż, roślin oleistych, ale również warzyw i owoców są narażone na działanie wielu szkodliwych czynników, takich jak chwasty, szkodniki, ale również choroby pochodzenia grzybowego. Każdy z nich wpływa na rośliny w negatywny, jednak różnorodny sposób. W większości przypadków, pojedyncza uprawa boryka się tylko z jednym typem zagrożenia w danym czasie. Z tego powodu ochrona roślin musi być przemyślana i stosowana z rozmysłem, żeby skutecznie przeciwdziałać danemu rodzajowi niebezpieczeństwa. Indywidualne zapotrzebowanie w tym zakresie determinuje, jakie środki ochrony roślin należy w danym przypadku zastosować.

Środki stosowane w rolnictwie według wspomnianych rodzajów zagrożeń, którym przeciwdziałają, dzieli się na kilka kategorii:

  • fungicydy przeciwdziałają szkodliwemu działaniu grzybów w uprawach,
  • insektycydy służą zwalczaniu szkodników na tych uprawach żerujących,
  • herbicydy zwalczają chwasty pobierające z gleby składniki odżywcze.

Ochrona roślin jest trudnym w wielu sytuacjach tematem, ponieważ stosując różne rodzaje środków, należy zachować szczególną ostrożność zarówno podczas przygotowywania cieczy roboczej, jak i podczas wykonywania zabiegu. Z tej przyczyny środki ochrony roślin przeznaczone są dla użytkowników profesjonalnych, to jest posiadających odpowiednie kwalifikacje. Stosując preparaty, mające na celu ochronę roślin, zawsze należy zapoznać się z etykietą środka, oraz postępować zgodnie z dobrą praktyką rolniczą. Takie postępowanie gwarantuje najwyższą skuteczność przy zabiegach oraz bezpieczeństwo dla środowiska naturalnego, co przekłada się bezpośrednio na zdrowie i kondycję roślin, jak również uprawianej ziemi. Dzięki odpowiedniemu zastosowaniu środków efekty te będą zauważalne zarówno gołym okiem, jak i w wynikach plonowania.